X KAPAT Neler Merak Ediyorsunuz?

Kefeli Ambalaj

Kefeli Ambalaj

https://www.kefeliambalaj.com.tr/

Kazım Kefeli/Kurucu Genel Müdür

Hasan Alper Erol/Dış Ticaret Sorumlusu

 

 • Bize firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız, muhtelif baskılı ve baskısız mukavva koli imalatları sektöründe 2000 yılında Samsun İlkadım Sanayi Sitesi’nde 300 m2 bir alanda kuruldu. 2004 yılına kadar burada faaliyet gösterdik. 2006 yılında faaliyetlerimizi Samsun Ondokuz Mayıs Sanayi Sitesi’ndeki 600 m2’lik yeni yerimizde sürdürmeye devam ettik. İmalathanenin genişlemesi ile baskı hızı ve kalitesini %100 artıran firmamız, 19.12.2006 tarihinde kurumsallaşma ile Kefeli Oluklu Mukavva Ambalaj Sanayi Ticaret Limited Şirketi adı altında yeni oluşuma girdi.

Sürekli büyüme arzusu içinde olan firmamız, 2009 yılında Samsun Organize Sanayi Bölgesi’nde 4500 m2 kapalı alana sahip şu anki tesisi inşa etti. 2010 yılının başından itibaren faaliyetlerimize bu fabrikada devam ediyoruz. Teknolojik yeniliklerin sürekli takibinde olan firmamız bu yeni tesiste baskı ve çizgi makinesini yenileyerek, baskı hızı ve kalitesini tekrardan arttırdı.

2011 yılı başlarında ise tamamen otomatik, saatte 10.000 adet baskı yapan ve 3 renk baskı yapma, yapıştırma, sayma, bağlama ve özel kesimli koli basma özelliğine sahip Inline baskı makinesini firma bünyesine katarak baskı kalitelimizi ve üretim adedimizi bir kez daha arttırdık.

Firmamız, 2012 yılı başında oluklu mukavva levha üretimini gerçekleştiren Samsun ve Bölgesi’nde ilk firmadır.

Firmamızda 50 personel çalışıyor ve ayda 600 ton oluklu mukavva ve karton koli üretimi yapılıyor. Bölgedeki imalat sanayisindeki gelişmelere ve AVM’lerin sayısının artmasına paralel olarak gelişimini ve üretim kapasitesini arttırmayı sürdüren firmamız, her türlü oluklu mukavva kolinin daha kaliteli olması amacıyla, makineleşmeye ağırlık vererek daha iyi baskı ve yeni şekilli kutu üretim ve tasarımıyla sektörde hizmetlerini sürdürüyor.

 • Dış ticaret geçmişiniz nedir?

Firmamız 2014 yılında ilk ihracatını Gürcistan’a gerçekleştirdi. O günden bugüne de Gürcistan’a ihracatımız, büyüyerek devam ediyor. Daha önce ayda bir kez yapılan sevkiyatlarımız, haftada 3 tıra kadar yükseldi.

2023 yılı içerisinde Almanya’ya da ihracatımız başladı, Almanya ve Gürcistan’a seperatör ihracatı gerçekleştirdik. Bunun yanında Hollanda ve Polonya’da firma bazındaki ihracat görüşmelerimiz son aşamaya geldi diyebiliriz. Polonya’ya A box koli, Hollanda’ya ise pizza kutusu ihracatı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.    

 

 • İhracat yapmak istediğiniz ülkeye nasıl karar veriyorsunuz?

Daha önce ticaret yaptığımız ve bizden memnun olan yabancı firmaların diğer firmalara tavsiyesi üzerine ihracat ağımız genişliyor. Bunun yanında https://www.trademap.org/  sitesinden ve benzer sitelerden, ayrıca OKA Rekabetçilik ve Dış Ticaret Destek Merkezi’nden verileri alarak, değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Stratejimizi bu şekilde belirliyoruz.

 • Firmanızın dış ticaret hedefi var mı?

Evet, şu anda 2 ülkeye aktif olarak ihracat yapıyoruz, hedefimiz bu sayıyı yakın dönemde 5 ülkeye çıkarmak. OKA desteği ile kurduğumuz, yakın zamanda faaliyete başlayacak olan Viyol Üretim Tesisi’nde viyol yumurta kolisi ve diğer viyol ürünlerini üreterek, ihracat ürünleri arasına eklemeyi planlıyoruz.

Hedefimiz 2025 yılına geldiğimizde kurumsal altyapısını tamamlamış, cirosunun yüzde 50’sinden fazlasını ihracat satışlarının oluşturduğu, üretim hattını yenileyen, Ar-Ge çalışmalarına bütçe ayıran, genç personel sayısını arttıran bir firma olmak ve Samsun’un ilk 10 firması arasına girmek.

 • Yaptığınız ihracatın sürdürülebilir olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle sürdürülebilir bir ihracat süreci yürütüyoruz. Aynı firma ile yaklaşık 6 yıldır ihracat yapıyoruz. Bunu sağlamak için en önemli başlığın “dürüstlük” olduğuna inanıyoruz.

 • Bu ihracat sonrası ürettiğiniz ürünlerde daha fazla katma değer taşıyan ürünlere de yer vermeyi planlıyor musunuz?

Evet, daha fazla katma değer taşıyan ürünler üretmek için bir “Viyol Üretim Tesisi” kurmaya karar verdik. Buna göre 2022 yılında yeni bir yatırım ve büyüme planlaması ile Devletimizden aldığımız teşvik ile çatımıza elektrikten tasarruf etmek ve bu tasarrufu Ar-Ge yatırımlarımızda kullanmak üzere fabrikamızın çatısına 954 panelden oluşan Lisanssız GES Kurulumu yaptık. Devamında OKA’dan aldığımız faizsiz kredi desteği ve devlet teşviği ile kâğıt atıklarımızı üretime dönüştürebileceğimiz viyol üretim hattımızı kurmaya başladık, %80’i tamamlanan yatırımımızın Kasım ayı içerisinde faaliyete geçmesini bekliyoruz.

 • İhracat konusunda destek aldınız mı?

OKA’nın Teknik Destek Programı kapsamında, ihracat danışmanlığı desteği aldık. Ayrıca Rekabetçilik ve Dış Ticaret Destek Merkezi’nden potansiyel müşteri listesi çalışmasıyla liste aldık, bunun dışında Eximbank’tan da ihracat kredi desteği alıyoruz.

 

 • Ajansımız ve Rekabetçilik ve Dış Ticaret Destek Merkezi’nden nasıl haberdar oldunuz? İhracat Danışmanlığı hizmetinden nasıl faydalandınız?

OKA’nın çalışmalarını, faaliyetlerini takip ediyoruz. Düzenli olarak kurumsal internet sitesinde yayımlanan duyuruları okuyoruz. 2023 yılı Şubat ayında OKA’dan Dış Ticaret Teknik Desteği aldık. Nisan ayı içerisinde de Rekabetçilik ve Dış Ticaret Destek Merkezi ile çalışma yaparak potansiyel müşteri listesi edindik. OKA’daki her çalışan konusunda çok deneyimli ve başvuru sahibi ile çok ilgileniyorlar. Bu vesile ile onlara ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

 

 • Merkezin size ne gibi katkıları oldu?

Dış Ticaret Destek Merkezi’nin ve OKA’nın bize çok faydası oldu ve hala da olmaya devam ediyor. OKA’dan aldığımız destek ve bilgilerle ile pazarımızın büyüklüğünü, hangi ülkelerin ülkemizden daha çok ihracat yaptığını, hangilerinin bizler için hedef pazar olabileceğini öğrendik. Gürcistan, Polonya ve Hollanda firmalarıyla, Merkez’den elde ettiğimiz listeler sayesinde görüşmeler gerçekleştirip bunların bir kısmını ihracata dönüştürdük; daha önce de bahsettiğim gibi bir kısmı ile de görüşmelerimiz son aşamadadır.

 

 • Verilen hizmeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

OKA çalışanları her zaman çok ilgili. Hepsi alanlarında uzman ve gayretli. OKA’ya gittiğiniz zaman mutlaka size yardımcı olunacağından ve eğer bir çözüm varsa değerlendirileceğinden emin olarak gidiyorsunuz. Bu anlamda oldukça memnun eden, verimli bir hizmet sunuluyor.

 

 • Sizce ihracatın önündeki engeller nelerdir?

İhracata en büyük engel bence, firmaların nasıl bir yol izleyeceğini bilmemesi. Bunun ile ilgili olarak OKA gibi teknik destek veren kurumların artması, özellikle daha önce ihracat yapmamış firmalar için mümkün mertebe yüz yüze eğitimlerin düzenlenmesi ve uygun bir yol haritası belirlenmesi önem taşıyor.

 

 • İhracat yapmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

İhracat yapmak istiyorsanız her şeyden önce sabırlı olmalısınız. Gerçekten sabretmek ve ısrar etmek gerekiyor, buna şöyle bir örnek vermek isterim. OKA’dan yetkili bir arkadaşımız, Rekabetçilik ve Dış Ticaret Destek Merkezi bize kendi ürünümüz ile ilgili olarak ihracat yapabileceğimiz yurt dışındaki firmaların bir listesini vermişti, yaklaşık 2000 firmaydı. Biz tek tek sabırla ve ısrarla hepsine e-mail attık, telefon numaralarını bulduk, yazdık, çizdik, uğraştık. Bunun sonucunda da Polonya’dan ve Hollanda’dan bize dönüşler oldu. Ben samimi bir niyetle aşılamayacak hiçbir engelin olmadığına inanıyorum. Yeter ki sabır, samimiyet ve ısrar olsun.